LIST TALIANSKEHO CHIRURGA

11.03.2020 19:11

List talianskeho chirurga z epicentra nákazy.

List je adresovaný širokej verejnosti

List talianskeho chirurga z Bergama.
„Po dlhom zvažovaní, čo napísať o tom, čo sa vlastne deje som zhodnotil, že byť ticho nie je vôbec zodpovedné. Budem sa snažiť ľuďom, ktorý nie sú „povolaní“ a sú od našej každodennej reality vzdialení, sprostredkovať, čím v Bergame prechádzame v týchto dňoch šírenia pandémie Covid-19.
Chápem, aké dôležité je nešíriť paniku, ale keď vidím ako niektorí stále nechápu nebezpečenstvo toho, čo sa deje a ešte stále sú tu takí, ktorím sú všetky opatrenia ukradnuté a ľudí, ktorí sa sťažujú pretože nemôžu ísť do posilovne alebo na futbalový zápas, mám z toho zimomriavky.
Ja sám som dosť prekvapene sledoval reorganizáciu celej nemocnice minulý týždeň, keď náš aktuálny nepriateľ bol ešte len pred dverami. Oddelenia sa pomaličky vyprázdňovali, rôzne aktivity boli prerušené, oddelenia intenzívnej starostlivosti boli uvoľnené kvôli vytváraniu maximálneho počtu lôžok. Celá táto rýchla premena chodieb v nemocnici vytvorila zvláštnu atmosféru ticha a sureálneho prázdna, ktoré sme čakajúc na boj, ktorý mal prísť, ešte nechápali. A mnohí, vrátane mňa, boli presvedčení, že žiadny boj takýchto rozmerov ani nebude.
Pamätám si nočnú spred týždňa, počas ktorej som zbytočne nezažmúril oko čakajúc na výsledky prvých odberov pre podozrenie na koronavírus. Čakal som telefonát z mikrobiológie a premýšľal, aké dôsledky by mal pozitívny výsledok pre nás a celú nemocnicu. Teraz z odstupom času mi to príde smiešne, ako som sa trápil pre jediný prípad po tom, ako vidím, čo nasledovalo.
Takže, situácia je prinajmenšom dramatická. Nenapadajú mi iné slová. Táto vojna doslova explodovala a boje prebiehajú nepretržite deň noc. Jeden po druhom, prichádzajú na pohotovosť tí, ktorí mali smolu. Majú všetko len nie bežne chrípkové prejavy. Už prestaňme opakovať, že ide len o trochu horšiu chripku. Za tieto dva roky som sa naučil, že obyvatelia Bergama nechodia na pohotovosť, keď majú soplík a dokazujú to aj teraz. Dodržiavajú všetky pokyny: týždeň doma alebo desať dní doma s horúčkou a bez vychádzania z domu, aby nikoho nenakazili, ale potom to už skrátka nezvládajú. Majú problém dýchať a potrebujú kyslík. Farmakologická pomoc pre tieto prípady je minimálna. Priebeh závisí od stavu organizmu. My ho môžeme podržať, keď to sám nezvláda a dúfať, že organizmus si s vírusom poradí viacmenej sám, povedzme si pravdu. Antivirotiká sú v skúšobnej fáze pre tento vírus a my sa učíme deň po dni, ako reaguje. Zostať doma, kým sa príznaky nezhoršia prognózu vôbec neovplyvňuje.
Teraz ale vzrástli dramaticky požiadavky na počet lôžok. Oddelenie po oddelení, ktoré boli vyprázdnené sa plnia neuveriteľnou rýchlosťou. Tabule s menami chorých v rôznych farbách podľa príslušnosti diagnózy sú teraz celé červené a na mieste pre názov chirurgického zákroku je diagnóza, ktorá je stále ten istý prekliaty obojstranný intersticiálny zápal pľúc.
Vysvetlite mi, ktorý chrípkový vírus spôsobuje takýto dramatický priebeh. Pretože to je presne ten rozdiel (teraz to trochu technicky rozoberiem): klasická chrípka, okrem toho, že postihne oveľa menej ľudí v priebehu pár mesiacov, sa skomplikuje menej často a to len keď vírus prelomí ochrannú bariéru v našich dýchacích cestách a dovolí baktériám, ktoré za normálnych okolností osídľujú horné dýchacie cesty, aby napadli priedušky a pľúca a spôsobili tak najťažšie stavy. Covid 19 spôsobuje banálnu chripku mnohým mladým ľuďom, ale mnohým seniorom (a nielen im) spôsobí ozajstný SARS (syndróm náhleho zlyhania dýchania, pozn. Biblik), pretože sa dostane priamo do pľúcnych alveol a infekciou im znemožní normálne fungovanie. Respiračná insuficiencia (nedostatočnosť), ktorá z toho vyplýva je často vážna a po niekoľkých dňoch hospitalizácie už kyslík podávaný pacientovi sám o sebe nestačí. Prepáčte, ale mňa ako lekára vôbec neupokojuje, že najvážnejšie prípady sú práve seniori s inými prebiehajúcimi diagnózami. Seniori v našej krajine predstavujú veľkú časť obyvateľstva a ťažko nájdete seniora nad 65 rokov, ktorý už neberie aspoň lieky na tlak alebo diabetes. Uisťujem vás, že keď potom vidíte mladých ľudí, ktorí končia na jednotke intenzívnej starostlivosti a musia byť intubovaní alebo dokonca na prístroji, ktorý im odsáva krv a opätovne ju okysličuje, aby sa do tela mal ako dostať kyslík, ten pokoj prameniaci z vášho nízkeho veku vás rýchlo prejde.
A kým sú na sociálnych sieťach ľudia, ktorí sa stále chvastajú tým, že sa neboja a ignorujú všetky pokyny protestujúc, že ich návyky by boli týmito opatreniami obmedzené, epidémia sa šíri ďalej.
Už viac nie sme chirurgovia, urológovia, ortopédi, všetci sme lekári, ktorí sú zrazu súčasťou jediného tímu, na obranu pred tsunami, ktoré nás prevalcovalo. Prípady nakazených sa násobia, nové prípady pribúdajú v rytme 15-20 denne a všetci z toho istého dôvodu. Výsledky vzoriek teraz prichádzajú jeden po druhom: pozitívny, pozitívny, pozitívny. Zrazu pohotovosť kolabuje. Prichádzajú nové nariadenia, rýchla porada a inštrukcie o fungovaní softvéru na pohotovosti a pár minút potom som už dolu spolu s ostatnými pešiakmi tejto vojny s vírusom. Na monitore v kolonke dôvodu príjmu svieti stále to isté: teplota, ťažkosti s dýchaním, teplota a kašeľ, respiračná isuficiencia atď... Vyšetrenia a RTG pľúc stále rovnaké: obojstranný intersticiálny zápal pľúc, obojstranný intersticiálny zápal pľúc, obojstranný intersticiálny zápal pľúc. Všetci na oddelenie. Niekto rovno na intubáciu, iný na JIS. Pre niekoho je už neskoro...
Jednotka intenzívnej starostlivosti sa rýchlo preplní a vytvára sa priestor na ďalších oddeleniach. Každý pľúcny ventilátor má cenu zlata. Oddelenia, ktoré zívali prázdnotou sú teraz preplnené a každý sa snaží urobiť maximum pre pacientov, aj keď kapacity nestačia. Personál je vyčerpaný. Videl som únavu na tvárach, ktoré štandardne nevedia, čo únava je, napriek tomu, že aj za normálnych okolností majú práce vyše hlavy. Videl som kolegov, ktorí ostávalí v práci po pracovnej dobe a po nadčasoch, ktoré bežne robia. Videl som solidaritu medzi kolegami, ktorí prichádzali po pracovnej dobe za internistami, aby sa spýtali: „čo môžeme pre vás urobiť?“. lekárov, ktorí presúvali lôžka a pacientov, podávali lieky miesto ošetrovateľov a ošetrovateľov so slzami v očiach, pretože všetkým pomôcť nedokážeme. Služby už vlastne neexistujú, ani pracovná doba. Pre nás je osobný život dočasne pozastavený. Ja som pár mesiacov rozvedený, ale ubezpečujem vás, že som vždy urobil všetko pre to, aby som bol čo najviac so svojím synom aj po nočnej bez zažmúrenia oka a presúvajúc spánok na čas, keď nebudem so synom, ale teraz je to už dva týždne čo dobrovoľne nevidím svojho syna ani svoju rodinu zo strachu z prenosu vírusu a zo strachu, že by som mohol nákazu preniesť aj na babku alebo príbuzných, ktorí už majú iné zdravotné problémy. Musím si vystačiť s fotkami svojho syna, ktoré si so slzami v očiach prezriem a s občasným videohovorom.
Takže vás prosím majte trpezlivosť s faktom, že dočasne nemôžete isť do divadla, múzea alebo do posilovne. Majte zľutovanie s tým množstvom seniorov, ktorých by ste mohli ohroziť. Nie je to vaša chyba, ja viem, ale tích, čo vás presviedčajú, že sú to prehnané opatrenia a aj toto moje svedectvo sa môže zdať prehnané pre tích, ktorí sú od nákazy ďaleko, ale prosím vás, počúvajte nás, snažte sa chodiť von len v nutných prípadoch. Nechoďte v húfoch do obchodov kvôli zásobám potravín, je to to najhoršie, čo môžete urobiť, pretože čím je vyššia koncentrácia ľudí, tým je vyššie riziko nákazy od ľudí, ktorí ani netušia, že sú infikovaní. Choďte na nákup ako zvyčajne, maximálne si môžete dať ochranné rúška ako používate pri domácich kutilských prácach. Nevykupujte ochranné rúška ffp2 alebo ffp3. Tie potrebujeme my a už teraz ich máme málo a ťažko sa zháňajú. Vďaka nedostatku ochranných pomôcok sú už mnohí kolegovia vystavení veľkému riziku aj pri dodržiavaní pokynov. ktoré sme dostali. Niektorí z nás sú už infikovaní napriek všetkým opatreniam. Niektorí kolegovia už preniesli nákazu na svojich rodinných príslušníkov a niektorí z nich lavírujú medzi životom a smrťou.
Sme tam, odkiaľ by vás strach mohol udržať v bezpečnej vzdialenosti. Snažte sa držať ďalej. Povedzte svojim seniorom a chorým, aby ostali doma. Doneste im nákup vy.
My nemáme na výber. Je to naša práca. Vlastne to, čo robím tieto dni nie je ani práca, na ktorú som zvyknutý, alebo robím to aj tak rád, kým je princíp rovnaký, teda pomáhať a liečiť chorých, alebo zjemniť ich utrpenie a bolesť, ak sa vyliečiť nemôžu. Nemám ale slová pre tých, ktorí nás teraz nazývajú hrdinami a pritom ešte včera na nás nadávali a išli nás udať. Aj tak sa vrátia nadávať a udávať, keď to všetko prehrmí. Ľudia rýchlo zabúdajú a my nie sme hrdinovia. Je to naše povolanie. Už aj predtým sme riskovali denne... keď ideme rukami do brušnej dutiny plnej krvi bez toho, aby sme vedeli, či má pacient HIV alebo žltačku typu C, keď to robíme s vedomím, že pacient HIV alebo žltačku má, keď sa pichneme infikovanou ihlou a berieme mesiac lieky, od ktorých vraciame od rána do večera. Keď čakáme v napätí výsledky potom, čo sme sa náhodne pichli niečím infikovaným a dúfame, že sa to nepotvrdí. Je to naše živobytie a robíme to radi. Snažíme sa byť nápomocní pre všetkých. Teraz sa ale musíte posnažiť byť nápomocní aj vy. My ovplyvňujeme život či smrť pár desiatok ľudí, vy tam vonku oveľa viac.
Prosím zdieľajte tento odkaz. Treba zamedziť tomu, aby sa v celom Taliansku dialo to, čo sa deje tu.