ALTERNATÍVA K MAINSTREAMOVÝM PREHLIADAČOM: PALE MOON / ALTERNATIVE BROWSER: PALE MOON (SK, ENG)

14.12.2020 10:25

Prehliadače Chrome a Firefox sa stali mainstreamové, príliš nechutné a napr. pri práci s FF sa necítim dobre. Je to možno subjektívna záležitosť, ale svojim vnútorným senzorom je dobre sa riadiť. Zaujímavá alternatíva je prehliadač Pale Moon:

https://www.palemoon.org/

(prehliadač je anglicky, bežný človek aj tak nič nenastavuje, takže anglické nastavenia by nemali vadiť. Pozrite si prosím aj nasledujúci popis v angličtine a dolu nájdete zaujímavé video o smart technológiách od harvardskej profesorky - pani Shoshana Zuboff. Video je s titulkami)

ENGLISH:

I've found very interesting alternative browser - Pale Moon:

https://www.palemoon.org/

Chrome and Firefox are for me too mainstream browsers... In fact, I don't like Chrome and working with Firefox is now annoying. It has started probably a half year ago, but I don't feel good working with FF anymore... It's hard to describe... I feel some discomfort working with FF, I don't like FF's vibration anymore, it's annoying.

And too much updates... I don't believe this is about security. According to our spies :-) (whistleblowers programmers) some updates (especially Windows updates, maybe FF too) are the backbone updates of the Artificial Intelligence, and what it can do, you may guess... Interesting video about smart technologies is here:

https://www.biblik.sk/news/methods-of-using-smart-technologies-for-mind-control-harward-professor-shosana-zuboff/